Třídit se v Mohelnici (ne)vyplatí…

Odpad-300x190_2

Mohelnice, 15. 9. 2016

Bezesporu asi většina z Vás slyšela, že třídit se vyplatí, ale došel jsem osobně k poněkud jinému zjištění. Asi jako většinu z nás, i já jsem pochopil, že třídit odpad by se měl, aniž bych se nechal ovlivnit citáty o ochraně životního prostředí, prostě měl jsem zájem. Zakoupil jsem tři velké kontejnery, které byly umístěny v areálu restaurace U Slunce, a věřte - nevěřte, každý týden byl plný kontejner na papír a plast, jednou za měsíc pak byl plný i třetí, určený na sklo. Celá léta to fungovalo tak, že odpad si zdarma odvážela firma, která zajišťovala tyto služby pro město, ať již to byla firma pana Vyplašila nebo firma AVE. Zkrátka to fungovalo a město získávalo cenné suroviny zdarma. Ale jak se říká, všechno jednou začíná a všechno jednou končí. A to platí i pro tříděný odpad, prostě už ho nechce nikdo vyvážet, a pokud ano, musím zaplatit za odvoz.

Tak si říkám, že jenom úplný hlupák by zdarma třídil odpad a za jeho odvoz ještě platil. Proto sem se rozhodl, že už třídit nebudu a papír, sklo a plasty najdou jiné využití. Znám celou řadu lidí, co papírem a plasty topí v důsledku své špatné finanční situace, takže vlastně udělám dobrý skutek. Dám jim plasty a papír jako palivo zdarma, za podmínky, že si ho odvezou. A co se sklem? Vyplním jím poloprázdné popelnice, a když ho důkladně rozbiju, vleze ho tam velmi hodně.

I pan starosta Ing. Kuba přiznává, že to je s recyklovatelnými odpady problém. Dokonce se už papír krade přímo z kontejnerů, protože je to výhodná surovina do výkupen druhotných surovin a město tak ztrácí nemalou korunu pro náš společný prospěch. Takže se vracím k původní myšlence, která říká, že má smysl třídit odpad. Já ale dnes konstatuji, že to smysl nemá. A až se zase najde někdo, kdo nám bude ve městě „převracet kontejnery naruby“)* a konstatovat, co se dá všechno vytřídit, pak se tomu jen v klidu, nad rozpálenými kamny z hořících plastů a papíru, zasměji, že ten můj vytříděný odpad zahřeje alespoň někoho...

Martin Vaňourek

)* http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/vetsina-odpadu-v-kontejneru-se-da-vyuzit-zjistili-nadsenci-20140321.html

Komentář redakce: Je s podivem, že v předchozích volebních obdobích, problematika odpadového hospodářství fungovala, více méně bez problému. V tomto volebním období má rada města dokonce pro tuto oblast zřízenou speciální komisi)**, která měla připravit motivační systém pro zvýšení třídění odpadů, avšak toho jsme se dva roky po volbách nedočkali. Dokonce dochází k opačnému efektu, jak zde uvádí pan Vaňourek, kdy jsou občané demotivováni a chtějí přestat odpad třídit. Město není schopno zajistit ani kontinuální otevření sběrného dvora. Ten byl již několikrát bez varování uzavřen, což vedlo k obnovení nechvalně známého fenoménu černých skládek na území města.

)** http://www.mohelnice.cz/komise-pro-zivotni-prostredi-a-nakladani-s-odpady/os-4764

« zpět