Kam se poděla opozice?

 Mohelnice, 3.listopadu 2016

Hlasovani

Jednání několika posledních mohelnických zastupitelstev připomínají vládu jedné strany v období vrcholné normalizace. Všichni hlasují jako jeden „muž“, propaganda radnice skrze mohelnický zpravodaj pracuje na plné obrátky. Když tu a tam vystoupí zastupitel s kritickým názorem, navrhne člen Mohelnické demokracie ukončit diskusi. Občan mnohdy ztrácí přehled, kdo je vlastně členem koalice a kdo členem opozice. Ne, že by na tom na komunální úrovni tolik záleželo, ale přeci jen je úlohou opozice kontrolovat vládnoucí koalici. Kdo však v Mohelnici kontroluje vládu Mohelnické demokracie, resp. Pavla Kuby? Všechny kontrolní orgány – finanční a kontrolní výbor zastupitelstva, dozorčí radu městské společnosti Mohelnické kulturní a sportovní centrum (MKSC), ovládli rovněž lidé z Mohelnické demokracie (Jakubec, Konečný, Junek). Někteří lidé z Mohelnické demokracie dokonce kumulují několik funkcí současně (Karel Junek – ředitel městské příspěvkové organizace, předseda dozorčí rady MKSC, zástupce města do představenstva Bytového družstva MONAD Mohelnice; Stanislav Přidal – člen rady města, člen finančního výboru). Ostatně starosta Kuba jde „spolustraníkům“ příkladem, když skloubil funkci starosty s funkcí tajemníka. Mohelnický úřad je široko daleko jediný, který tajemníka nemá.

Kdo sleduje jednání zastupitelstva, může si povšimnout, že finanční výbor nikdy nemá k ničemu výhrady, ani k četným a nepřehledným rozpočtovým změnám. Kontrolní výbor sice občas něco zkritizuje, ale jeho nálezům stejně většinou nikdo z odpovědných osob nevěnuje pozornost. Přesto jsou i tyto výkony výborů zastupitelstva, výkonem takřka na plné obrátky, ve srovnání s dozorčí radou MKSC, protože od té zastupitelstvo ještě nedostalo za dva roky žádný výstup. Mimochodem, zde je vidět markantní rozdíl ve srovnání s dozorčí radou další městské společnosti, Lesy města Mohelnice (LMM), kterou vede skutečný profesionál, externí odborník, poradce ministerstva (pan Pavlíček).

V takovéto situaci, kdy je slabá až nulová kontrola a nekvalifikované řízení některých orgánů, bude sice po volbách v r.2018 pomyslná skříň plná kostlivců, ale komu to prospěje? Městu samotnému určitě ne. Jistě by stálo za úvahu, aby se pánové Hanák (Nezávislí), Wolf (KSČM) a Navrátil (TOP 09), konečně dohodli a začali koalici Mohelnické demokracie a ANO 2011 nastavovat zrcadlo.

- red- 

« zpět