Kde jsou ti lidé, co slibovali, že bude líp…

Bude-lip

Mohelnice - 31.ledna 2017

Říká se, že není nic staršího než včerejší noviny. Na současnou situaci v Mohelnici se však stále hodí i dva roky staré články. Přesvědčte se…

Kde jsou ti lidé, co slibovali, že bude líp…

Letošní zima, pokud by se tak daly zimní měsíce nazvat, byly velmi skromné co do množství sněhu, přesto těch pár dnů, během kterých zakryla sněhová peřina mohelnické ulice, se ukázalo, jak zimní údržba byla nepřipravena. „Zimní údržba v sezoně 2014-2015 byla jedním slovem tragická. Nikdo ze zodpovědných zřejmě vůbec nesledoval předpověď počasí, „stroje“ zimní údržby jsem registroval se značným zpožděním, nebo vůbec. Neuklízel se ani sníh, který ležel na chodnících několik dní, vlivem střídajících se teplot následně vznikal led a ani ten nebyl žádným způsobem, například inertním materiálem ošetřen. V určitý moment jsem nabyl dojmu, že město na zimní údržbu definitivně rezignovalo. Je zde skupina občanů, kteří v podstatě neudělají krok pěšky, těm zřejmě tento stav nevadí, respektive jej ani nezaregistrovali. Spoluobčanů, kteří se ale musejí denně pohybovat po městě pěšky, je drtivá většina. Do práce, do školy, k lékaři, na nákup jít musí a samozřejmě si zaslouží bezpečné chodníky. Neměli je a mělo to bohužel velmi vážné následky,“ uvedl k letošní zimní údržbě Luděk Pivoňka. „Sněžilo nám dvakrát + jedenkrát velké náledí. Spokojen jsem se stavem nebyl. Dokonce jsem pana Daňka vyzýval několikrát k nápravě. Korespondence to byla zajímavá, to říkám s velkou mírou nadsázky. Těžko to mohu vyčítat člověku, který s touto činností nemá zkušenost. Je nezbytné pochopit, že v případě náledí a sněžení je vhodné údržbu realizovat a chodníky a cesty upravovat před dobou, kdy lidé chodí do práce a z práce a děti do a ze škol. Je mi nemilé, když v inkriminovaných časech vidím skvěle uklizené prostory kolem firem a nákupních center a městské chodníky a cesty jsou netknuté. Věřím, že na další zimu se již připraví naši činovníci lépe a třeba i sami se vybaví dopředu koštětem a shrnovačem,“ uvedl ke stavu zimní údržby bývalý starost Ing. Miketa, který měl zimní údržbu v minulosti v kompetenci. Podle koaliční smlouvy má na starosti zimní a letní údržbu Ing. Vladimír Daněk z hnutí AN0 2011, které ve volbách občanům slibovalo: „Zajistíme takové podmínky, aby se občané nemuseli v zimě brodit sněhem a v létě vysokou trávou,“ zní dodnes z jejich webových stránek s mottem „Úklid a údržba má svůj smysl“. Ovšem situace, která vznikla a nebyla řešena, přinesla i řadu úrazů, což potvrzuje ve svém vyjádření Luděk Pivoňka.

„Došlo k několika vážným zraněním, hlavně u starších lidí. U těch jde v případě pádu bez nadsázky o život. Sám znám ze svého blízkého okolí případ, kdy došlo po pádu na neošetřeném chodníku k vážnému poranění hlavy s následným bezvědomím a dlouhou hospitalizací na JIP. Vyzývám všechny občany, kteří mají podobnou zkušenost, žalujte město, suďte se! Nenechte si to líbit, dotazujte se, kdo to má na starosti, ptejte se, proč vedení města dopustilo takto bezprecedentní stav. Omluva už stačit nebude, situace si žádá personální řešení. Moc by se mi líbila řádná reflexe, pro letošní zimu každopádně platí heslo: SNÍH? PROSTĚ HO NEUKLÍ- ZÍME!“, konstatuje závěrem svého vyjádření Luděk Pivoňka. O úrazech byl informován rovněž Ing. Miketa. „Několik pádů spoluobčanů jsem osobně viděl, ale bez vážnějších následků. Město je údajně pojištěno, tedy spoluobčané se mají případně domáhat odškodnění a zástupcům hnutí ANO přeji hodně úspěchů v jejich počínání. V prozatímním krátkém čase se počiny posuzovat moc nedají. Některé věci k zamyšlení ale již teď vnímám. A to, že iniciativa, nápady a jejich zpracování by mělo jít přímo od nich. Nikoliv od jiných či úředníků. Tento stav nikoho neomlouvá a vymlouvat se, že pan Miketa nastavil špatně systém, tak s tím zástupci ANO neuspějí. Na špatný stav silnic a chodníků si stěžovala i řada dalších občanů. „Kde jsou ti lidé, co slibovali, že bude líp?“ zlobila se seniorka, která se marně snažila vyjít do kopce na ulici 1. Máje, která slouží jako spojka na ulici Vrchlického, kterou si vyhrnovali a sami sypali dělníci stavební firmy. Stejně tak řada dalších nečekala na vyhrnutí chodníků a pustili se do úklidu městských chodníků za své peníze a svými prostředky. Šlo dále o chodník na Olomoucké ulici, či dal- ších místech nebo silnice na Dolních Krčmách. Stížnost rovněž vyjádřil pan Josef (příjmení je známo) ze staré části sídliště, který popsal dva pády spoluobčanů. Právě jeho telefonát se stal impulzem pro tento článek. Politickou odpovědnost za kalamitní situaci, která trvala jen několik málo dnů, podle koaliční smlouvy nese hnutí ANO, konkrétně pak Ing. Vladimír Daněk. Na dotaz z 29. ledna, kdy začne pracovat a plnit sliby a zda si mají lidé sami odklízet sníh, neodpověděl. Nereagoval rovněž ani na druhý dotaz, proč se na Dolních Krčmách nevyhrnuje.

Martin Vaňourek – článek vznikl z podnětů občanů města

Měsíčník Mohelnicko, březen 2015

Přišla zima, problémy v ulicích města se zase opakují

Počátkem ledna letošního roku do mohelnických ulic dorazila zima a někteří odpovědní politici byli opět zaskočeni. Mohlo by se zdát, že loňské problémy byly patřičnou výstrahou pro kvalitní zimní údržbu, ale ani rok nestačil na to, aby se město na příchod zimy dobře a hlavně kvalitně připravilo. Po politickém rozporcování funkcí ve městě připadla zimní a letní údržba města do péče mohelnického ANO, které voličům na podzim 2014 slibovalo. „Úklid a údržba má svůj smysl. Zajistíme takové podmínky, aby se občané nemuseli v zimě brodit sněhem a v létě vysokou trávou“. Zdá se však, že mohelnické hnutí ANO zřejmě nepochopilo, co je to léto, zima a plnění slibů. Přišel 3. leden 2016 a s ním mráz a náledí. „Vážení zastupitelé, může někdo vysvětlit mohelnickým občanům, jak je možné, že nás zima 3. ledna zaskočila? V ulicích sklenice, auta bruslí, o lidech nemluvě. Chápeme, že je starosta na Maledivách (údajně), ale to neznamená, že musí kašlat na své město. A pokud si myslíte, neb myslet znamená ho... vědět, tak se zajděte hned podívat na staré sídliště. Pokud sebou neprásknete hned někde na začátku. Katastrofa, nic podobného snad ani nepamatujeme!“, píše se na webu Nezávislých. V době uzávěrky dorazily na adresu Mohelnicka i dvě SMS zprávy. „Nafoťte si dnes Staškovou a Růžovou ulici. Ono se to snad ani neudržuje. Katastrofa, kloužou auta, padají lidé“. Následně přišla i zpráva z Růžové ulice. „Dejte do Mohelnicka, jak máme skvěle ošetřené cesty v Mohelnici. Napadne 2 cm sněhu a nedá se skoro jezdit a chodit. Růžová, Staškova, Pionýrů je jako sklo. Kuba a Daněk mají zimní spánek“. Podle doposud platné koaliční smlouvy za letní a zimní údržbu odpovídá radní Ing. Vladimír Daněk zvolený za hnutí ANO.

Martin Vaňourek

Měsíčník Mohelnicko, leden 2016

O komentář jsme požádali zastupitele Antonína Navrátila (TOP 09):

Když si dáte tyto články do kontextu s tím, co uvádí starosta Pavel Kuba a místostarostka Jana Kubíčková (oba Mohelnická demokracie) na titulní stránce únorového zpravodaje, cituji: „V souvislosti s výše uvedeným vnímáme celou situaci tak, že jsme k zimní údržbě přistoupili standardním způsobem jako v letech předchozích, stejně tak, jako naši předchůdci.“, tak se nemůžete zbavit dojmu, že starosta Kuba neustále hledá viníka jakékoli situace někde jinde (viz jeho obvyklá slova „za to může Kavřík, Jirásko, Miketa,“ atpod.). Zapomíná však na to, že je ve funkci již třetí zimu a pouze on jediný je zodpovědný za to, jak nekvalitní zimní údržbu ve městě letos máme. Rok vodil za nos své koaliční kolegy z hnutí ANO, kteří chtěli komunální služby. To on navrhl zrušit všechna usnesení o zřízení komunálních služeb. Stejný Pavel Kuba navrhl nakoupit multifunkční stroj za 2,5 mil.Kč, který kartáčuje ulice města. Dalo by se takto pokračovat, avšak to jistě nebude nutné, neboť každý občan pochopí rozdíl významu slov "výmluvy" a "výsledky". Které ze slov bude spojeno s Pavlem Kubou, je již více méně jasné a nepomůže tomu ani pár nově zaasfaltovaných cest ve městě. Ty jsou totiž stejně úzké a ještě se musí mnohdy, bezprostředně po realizaci, opravovat.

« zpět