Mohelnice přišla o statisíce

14.3.2017, 07:00, Jaroslav Kropáč

 
Mohelnice - Mohelnice žije problémy okolo financování tamního domu s pečovatelskou službou a domu pro seniory. Příspěvková organizace města totiž musela vrátit více než šest set tisíc korun z dotace, a to ještě může mluvit o štěstí. Původně totiž měla odevzdat téměř milión. Důvodem je pochybení vedení domova, které krajskou podporu použilo na jiné účely, než mělo. Peníze Olomouckému kraji vrátila mohelnická radnice, která kvůli tomu seškrtá některé investice.

 „Podotýkám, že k žádné zpronevěře nebo něčemu podobnému nedošlo, ale bohužel jsme chybně vyúčtovali dotaci,“ uvedl v městském zpravodaji ředitel domova a zároveň i městský zastupitel Karel Junek. 
Na špatné použití finančních prostředků přišla krajská kontrola, která prověřovala využití dotace za rok 2015. Vedení domova chybovalo tím, že peníze použilo na výplatu mezd pro technické pracovníky, přičemž původně měly sloužit na výplaty sestrám a ošetřovatelkám. „Požadovanou sumu již město kraji vrátilo,“ uvedl starosta města Pavel Kuba. 
Původně měl mohelnický domov důchodců vracet kraji zhruba jeden milión korun, hejtmanství však nakonec požadovanou částku snížilo. „Zastupitelstvo Olomouckého kraje prominulo domovu pro seniory penále ve výši 330 tisíc korun,“ uvedla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.
Omezení investic
„Město rozhodně nebude v dalších letech podporu domovu snižovat. To, že jsme museli část z dotace vrátit, však ovlivní investice města, které budou muset být o něco nižší. Někde například nebudeme moci opravit chodník,“ vysvětluje starosta Kuba. 
Podle opozičního zastupitele Antonína Navrátila by mělo vedení radnice přijmout taková opatření, aby k opakování podobné situace v budoucnu nedošlo: „Rozhodně by to nemělo skončit jenom tak, že radnice za chybu managementu domova zaplatí statisíce korun a normálně se pojede dál.“ 

  §§§ Zajímavou diskusi k článku sledujte na stránkách Šumperský rej, ZDE

« zpět