Útoky na zastupitele Navrátila

20120823092715 foto: Ing. Antonín Navrátil

Na Šumperském reji se začaly objevovat slovní útoky na mohelnického zastupitele, Ing. Antonína Navrátila. Zeptali jsme se ho, mimo jiné, jak tyto ataky vnímá.

Na Šumperském reji, v článku "Domov důchodců vyšetřuje kriminálka" Vás někdo přirovnal k Antonínu Zápotockému. Co vy na to?

Je třeba to převést do humorné roviny, protože víme, co byl komunista Antonín Zápotocký zač. V této humorné rovině si pak mohu udělat legraci i sám ze sebe. Chci tím říct, že mě to nijak netrápí. Pravou podstatou těchto útoků je však odvedení pozornosti od skutečného problému. Ptejme se, komu to prospěje? Tam najdeme i autora.

Píše se, že toužíte po moci. Jak to ale ve skutečnosti máte, budete kandidovat v příštích komunálních volbách?

Pokud se nic zásadního nestane, tak bych rád ještě pomohl svými zkušenostmi kandidátce TOP 09 v komunálních volbách v Mohelnici. Kandidovat tedy chci, ale spíše bych chtěl dát šanci dalším členům, aby oni obsadili přední místa na kandidátce. Bavili jsme se o tom i s mým kolegou zastupitelem za TOP 09, Igorem Machálkem, že bychom šli oba na kandidátce níže.

Další anonym na Šumperském reji o Vás píše, že chcete kandidovat, ale nechcete vládnout. Jak to máte?

Jak jsem již řekl, kandidovat chci. Bydlím v Mohelnici od malička, není mi lhostejné, jak se zde žije. Současný starosta myslí jen na opravu chodníků a cest, to je pro plnohodnotný život ve městě málo. Kandiduji tedy proto, abych mohl něco ovlivnit, vylepšit, ne abych chodil a vykládal, že jsem zastupitel. Být zastupitelem beru jako službu lidem.

Jaký je Váš vztah vůči současnému starostovi, Ing. Pavlu Kubovi?

Lidsky prakticky neutrální. Pokud ho kritizuji, je to věcné, nikoli osobní. Je pracovitý, ale není to týmový hráč ani diplomat. Jeho opovržlivé chování vůči lidem odsuzuji. Děkuji Bohu, že jsem ho poznal. Na pivo bych s ním už nešel.

Jak tedy chcete ovlivňovat věci veřejné, když nebudete spolupracovat s Pavlem Kubou.

Ty věci se v zásadě nevylučují. Nikde přeci není napsáno, že Pavel Kuba bude znovu starostou. Já ho na tento post podporovat nebudu, protože si myslím, že jeho vystupování je už pro město škodlivé, a to i přes to, že je pracovitý.

Koho tedy podpoříte na post starosty?

Jistě přijdou do zastupitelstva i noví lidé, tak se uvidí po volbách. A navíc, nebyl jsem ještě zvolen, abych se tímto problémem mohl zabývat.

Ale v obecné rovině bych podpořil na starostu takového kandidáta, který bude schopen dialogu - bude ochoten hledat kompromis, bude mít slušné vystupování a schopnosti s vedením kolektivu lidí. V každém případě se nový starosta musí opírat o silný mandát od voličů.

Myslíte, že má Pavel Kuba stále takovou podporu jako po volbách v roce 2014?

V žádném případě. Jeho moc už je spíše formální, vynucená manipulacemi. Svým chováním ztrácí stále větší počet lidí kolem sebe. Půjde to tak dál, až zůstane úplně sám.

To je tvrdé hodnocení, z čeho vycházíte?

Vycházím z toho, co mi lidé kolem něj říkají. Nechtějí ho zradit, ale už mu nevěří. Někteří hovoří přímo o podrazech. Tomu věřím.

Nevím, nevím, jak by to dopadlo, kdyby ho někdo navrhl na odvolání. Jeho odchod z radnice bude dramatický. Chyťte mě za slovo, když to bude jinak.

Z úřadu dochází v poslední době poměrně velký počet úředníků, co na to říkáte?

Je mi z toho smutno. Je to důsledek chování starosty města a tajemníka úřadu. Ta nekompetentnost je vidět i z toho, že na druhé straně úřad neustále bobtná a zvyšuje se počet úředníků. Považuji to za špatnou personální politiku.

V současné době hýbe veřejným míněním v Mohelnici kauza vrácení dotace přes 600 tis.Kč z organizace Domova pro seniory, kterou vede komunální politik Karel Junek. Mohl byste nám k tomu něco říci?

Karel Junek, jako ředitel příspěvkové organizace, který je často ve střetu zájmů, by neměl být v zastupitelstvu. Stejně tak by to mělo platit např. pro ředitele základních škol, kde je zřizovatelem město.

Čekám na závěry auditu, který město v dané organizaci zadalo a pak se k celé záležitosti vyjádřím. Mám již dostatek informací k tomu, abych mohl říci, že audit musí jistě poukázat na některé, slušně řečeno, nestandardní věci. Jak se o dané téma zajímám, začalo mi od občanů chodit vícero podnětů k prošetření. Budu se tedy ptát.

Co s tím ale pak uděláte, když to radnice nebude chtít řešit?

600 tis.Kč se někam podělo, město o ně přišlo a starostu to nezajímá. Jistě ale bude někdo, koho to zajímat bude.

Není to z Vaší strany vůči panu Junkovi osobní?

Naprosto ne. Já si nevymyslel kontrolu z krajského úřadu, nenařídil jsem vrátit dotaci, neudal jsem pana Junka policii, nenařídil jsem nějaké vyšetřování, nezadal jsem audit, atd. Jen sleduji zájmy města. Mám snad jako zastupitel dělat něco jiného?

Děkuji Vám za rozhovor.

Děkuji také.

« zpět