Grobián

Kuba30zm foto: Pavel Kuba na 30.zasedání Zastupitelstva města Mohelnice

Mohelnice, 26.června 2018

Starosta Pavel Kuba je pověstný svým hulvátským chováním vůči zastupitelům, kteří mají jiný názor, často je v zákulisí nevybíravě pomlouvá, a dokonce neváhá sprostě urazit i občany města, kteří přijdou na veřejné jednání zastupitelstva. Naopak, mezi nejhodnotnější zastupitele, dle kritérií Pavla Kuby patří např. pan Karel Junek st., který toho na zastupitelstvu sice moc nenamluví, starostovi ale neoponuje a vždy ví, jak má přidat hlas na tu správnou stranu. Karlu Junkovi se proto často přezdívá „přesýpací hodiny“, neboť bravurně ovládá schopnost v pravý čas názorově otočit na stranu, která tvoří většinu, což ostatně dokázal v minulém volebním období. Tehdy podrazil starostu Navrátila, a o rok později i starostku Zwyrtek Hamplovou. Za jeho loajalitu vůči vedení města, mu bývají navrženy tučné finanční odměny, naposledy i přes to, že Domov pro seniory, který řídí, přišel v loňském roce o statisíce na dotacích. Toto vedení města mu dokonce prominulo i nutné vzdělání pro pobírání platu, na která má nárok jen vysokoškolsky vzdělaný člověk, což pan Junek není. Někteří lidé hovoří o tom, že je to nemorální a protizákonné.

Mojalal_galerie-980_3_2 foto: Pavel Kuba (vpravo) bezprostředně po zvolení starostou v roce 2014, v objetí se stranickým kolegou Karlem Junkem (vlevo)

Své, o neomaleném chování Pavla Kuby, vědí i úředníci městského úřadu. Ti z úřadu odcházejí, nejednou i z důvodu, že nechtěli přihlížet nezákonnostem, do kterých jsou tlačeni. Tabulka počtu výběrových řízení ostatně dokazuje, jak Pavel Kuba na městském úřadu „řádí“.

Rok

Počet výběrových řízení

2011

7

2012

8

2013

2

2014

7

2015

13

2016

10

2017

22

V neposlední řadě je nutné zmínit fakt, že doslova v šoku jsou mnozí návštěvníci radnice (úředníci krajského úřadu, zástupci firem atd.), kteří přišli do styku se starostou Pavlem Kubou. Kroutí hlavou nad tím, jak je možné, že zastupitelé zvolili tohoto člověka do vedení města.

Geometrickou řadou tedy roste počet lidí, kteří mají negativní zkušenost s obhroublým chováním Pavla Kuby, a proto není divu, že současně roste i počet lidí, kteří s tím chtějí něco dělat, a zajistit pro Mohelnici změnu ve funkci starosty města. Starosta Kuba se totiž neštítil nejednou podtrhnout i své koaliční partnery, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL, což  pověst nečestného člověka jen dokresluje. Vrcholem „podrazáctví“ je, dle některých zastupitelů, návrh na odvolání člena koalice, Ing. Jana Kubíčka (KDU-ČSL), který Mohelnická demokracie v čele s Pavlem Kubou podpořila, ačkoli je to podle koaliční smlouvy nepřípustné! Návrh přitom podal člen komunistické strany, Petr Wolf (KSČM). Ukazuje se již poněkolikáté, že koaliční smlouva je pro Pavla Kubu jen cárem papíru. Jako první to zjistil Antonín Navrátil (TOP 09), který se pak postavil do konstruktivní opozice, jak sám uvádí. „Hlasuji pro ta usnesení, která vidím jako důležitá pro rozvoj města a jeho občany, což považuji za konstruktivní. Nesnáším ale manipulace, ke kterým se Pavel Kuba uchyluje, aby si prosadil svou, což pak následně koriguje častými změnami názoru. To, že s nikým nic nekonzultuje považuji přímo za škodlivé pro Mohelnici.“, uvedl na náš dotaz zastupitel Ing. Antonín Navrátil (TOP 09).

Hlasování o odvolání Ing. Kubíčka dokazuje, že Pavel Kuba připravuje novou koalici právě s KSČM, neboť je si vědom toho, že další strany již s ním vládnout nechtějí. Jak na tuto skutečnost budou reagovat někteří členové Mohelnické demokracie, bude jistě překvapivé, protože ti tvořili ještě donedávna pevné antikomunistické jádro.

Nejednou jsme slyšeli, že Pavel Kuba bude po volbách odstaven vlastnimi členy, právě s ohledem na jeho grobiánské chování, a vládu převezme Jana Kubíčková, která má s Pavlem Kubou vleklé názorové spory. Jak to bude a zdali se uskuteční na radnici změna ukáží až výsledky komunálních voleb, které se budou konat v pátek 5. a sobotu 6. října 2018.

-red-

« zpět