Poslední rozhovor?

180625_img_2043-_2480px_2

Rozhovor s bývalým starostou a dlouholetým zastupitelem Ing. Antonínem Navrátilem

 

Proč se neobjevují na webových stránkách vmohelnici.cz nové články?

Vezmu to ze široka. Vše v životě je o prioritách. Již v prosinci 2017(!) jsem se rozhodl, že skončím v politice a v dalším volebním období již nebudu kandidovat. Nakonec jsem na naléhání některých členů TOP 09 ještě kandidoval, a to zejména proto, že jsem chtěl kandidátce Společně pro město (TOP 09 a Zelení) pomoci. Myslím, že nějaké hlasy jsem kandidátce přinesl. Následně jsem ale opustil stranické funkce v TOP 09, místním, regionálním i krajském výboru strany, když jsem po delší úvaze z TOP 09 vystoupil.

Ale, abych konkrétně odpověděl na Vaši otázku, po volbách jsem si chtěl dát pár měsíců oddych a dát novým zastupitelům prostor k seznámení se s výkonem své důležité funkce pro občany města. Proto se nové články na webu vmohelnici.cz neobjevovaly. Myslím, že nastal čas zase občany informovat, co se v Mohelnici děje. Předal jsem vedení webu novým lidem, kteří napříště hodlají intenzivněji spolupracovat s regionálním periodikem, novým Hanáckým večerníkem. Ten získal nového investora a nepochybuji, že to během krátké doby bude významné periodikum Olomouckého kraje.

 

Říkáte, že jste vystoupil z TOP 09, proč a vstoupil jste do jiné politické strany?

Nebyl jsem dlouhodobě spokojen s tím, kam TOP 09 směřuje a kdo ji navenek reprezentuje. Ne, do žádné strany jsem nevstoupil a nyní o něčem takovém ani neuvažuji.

 

Je to skutečně definitivní tečka za Vaším působením v komunální politice v Mohelnici?

To nevím. Uvidíme. Pravdou ovšem je, že zde od malička žiji a není mi lhostejné, co se ve městě děje.

 

Jak se díváte na aktuální politické dění v Mohelnici?

Dívám se na to zpovzdálí, občas se vydržím dívat na záznam zastupitelstva i půl hodiny (smích). Je to však spíše k pláči než k smíchu. Ukazuje se, že moc novým mocipánům zachutnala.

Mrzí mě, že opozice nedrží více při sobě. Má totiž nezastupitelnou roli v kontrole vlády této jedné strany. Měla by více kontrolovat zejména starostu a jeho napojení na firmy, které dělají zakázky bez výběrového řízení. Ať se zastupitelé více ptají. Nitky často vedou ke zpracovateli studií volební kampaně minulých voleb.

Jako příklad manipulace, což mně rovněž velmi vadí, bych uvedl připravovaný prodej areálu ESMO. V minulém volebním období prodej starostovi Kubovi neprošel. Měla ho kupovat nově založená firma z Olomouce za pakatel, cca 12 mil.Kč. Proč se prodej tak významného areálu více nezveřejní, nejen na úřední desce v Mohelnici, ale celé republice či ještě dále?! Zřejmě proto, že je zase připraven někdo, kdo to chce koupit za mrzký peníz.

 

Mocipáni a vláda jedné strany, to myslíte Mohelnickou demokracii?

Ano. Nestačím se divit, jak někdo, kdo byl na kandidátce zvolen jen díky Pavlu Kubovi, začne druhý den po volbách moralizovat ostatní a vykřikovat „občané rozhodli, my jsme vítězové, vy poražení“. Je vidět, že vzdělanost a skutečná inteligence či moudrost nejdou ruku v ruce. Řada zastupitelů za Mohelnickou demokracii jen mlčí a automaticky zvedá ruce pro návrh jedné osoby, starosty Pavla Kuby. Vláda jedné strany není pro město dobře. Chtělo by to spolupráci více subjektů. Víc hlav, víc ví!

 

Pavel Kuba před volbami avizoval, že na Vás podá trestní oznámení. Jak to dopadlo?

Ano, takovou zprávu nechal pár dnů před volbami roznést do všech schránek v Mohelnici. Do dnešního dne mi však žádné předvolání z policie nepřišlo. Kubovi příznivci, kteří získávají veřejné zakázky bez výběrového řízení nebo se drží v dobře placených funkcích díky politické moci, tomuto „chlapskému“ kroku tleskali a už se těšili, jak to Navrátilovi spočítají. A vyšlo jim to, Navrátil už jim nestojí v cestě. Možná k nějakému divadlu ze strany Pavla Kuby ještě dojde, ale je to celé nesmysl. I když dávat na druhého trestní oznámení za jiný názor Kubovi jde. Naposledy podala rada města v čele se starostou trestní oznámení na nejdéle sloužícího zastupitele Jana Kubíčka, jen za to, že vyslovil názor, jak vyřešit tunelování městské společnosti Lesy města Mohelnice.

Já mám připravené argumenty, abych odůvodnil, proč jsem řekl, že Pavel Kuba svým nezodpovědným chováním ve společnosti VHZ zdraží lidem vodu. Ostatně v tomto nezodpovědném chování starosta Kuba stále pokračuje. Není to tak dávno, co usiloval o získání vedoucího postu ve společnosti VHZ a po prvním jednání se tohoto postu vzdal. Tím způsobil, že město Mohelnice, co by významný akcionář, nemá poprvé v historii v představenstvu VHZ svého zástupce. Takové chování škodí městu a jeho lidem.

 

Ale jako starosta je úspěšný, ne?

Jsem přesvědčen, že si to Pavel Kuba myslí (úsměv). Budeme li měřit úspěch volebním výsledkem, pak jako vítěz voleb určitě úspěšný je. Na druhou stranu, vybudoval si za veřejné peníze mnoho pomníčků, jako např. parkoviště na autobusovém nádraží, chystá se vybudovat zimní stadion. K tomu mohu akorát říci, že na něho budou občané města dlouho vzpomínat. Obzvláště tehdy, až budou muset tyto tzv. pomníčky udržovat a financovat jejich provoz. Pověstné už navždy zůstane jeho hulvátské chování vůči zastupitelům na veřejných zasedáních, když jim skáče do řeči, odebírá jim slovo a vypíná jim mikrofon. V tom je superúspěšný, to se opravdu ještě nikomu nepodařilo (smích).

 

Slyšel jste také o jeho chování vůči úředníkům?

Jeho jednání vůči některým úředníkům hraničí s bossingem, tedy až s terorem či psychoterorem na pracovišti.

 

Mohl byste toto silné tvrzení dokázat?

Vše, co jsem kdy řekl nebo napsal mohu dokázat. Sám jsem byl několikrát svědkem takového jeho chování, naposledy, když jsem opouštěl radu města a u toho byla řada lidí. V ten den se tak krutě a neomaleně choval vůči jedné vedoucí odboru, že to byl poslední díl do mozaiky, proč s ním už spolupracovat nebudu. A dnes už vím, že nikdy! Člověk, který má malé živnostníky za novodobé žebráky nebo považuje za přežitek projevit poslední úctu zemřelému na pohřbu, je hoden opovržení. Bohužel o jeho chování řada lidí ještě neví a drží ho při moci.

 

Zpět k vašemu budoucímu angažmá v místní politice. Budete příště kandidovat?

Opravdu nevím, nyní o tom nepřemýšlím. Bavilo mě pracovat pro město, ale taky mě velmi nebavilo dělat jakousi opoziční práci.

 

Co se Vám s odstupem času v práci pro město podařilo a co nepodařilo?

Podařilo se mi, a musím podotknout nejen mně, protože jeden člověk sám nic neprosadí, zachránit kašnu na náměstí, navrhnout tisk a distribuci městského zpravodaje v současné podobě všem občanům do schránek, navrhnout a prosadit vznik Parku pod hradbami, podpořit vznik hudebního festivalu Fingers up, spolu prosadit rekonstrukci a zpřístupnění městské věže turistům, prosadit vznik Galerie Lautner, transformovat Mohelnickou televizi do současné podoby, založit tradici hudebních dnů v rámci Dnů evropského dědictví, vybudovat nové letní kino, uspořit peníze na provoze úřadu a městských organizací (např.kulturák), aby se mohlo investovat do oprav chodník a cest, ad.

Nepodařilo se mi dotáhnout do konce pronájem městské honitby vítězi výběrového řízení (město by už za těch 5 let mělo o pár milionů více v pokladně), protože jsem byl tehdy právě kvůli této snaze odvolán, nepodařilo se mi vysvětlit některé nepopulární kroky např. při transformaci kulturního domu z příspěvkové organizace na obchodní společnost, a asi toho bude více, co se mi nepodařilo, ale zase na druhou stranu se mi ještě možná mnohé věci podaří v budoucnu (úsměv).

 

Děkuji z rozhovor.

Také děkuji.

-vb-

« zpět