Jednání zastupitelstva trvalo pouhou minutu

42854459_902245449973541_1164064814436188160_o foto: předvolební plakát Mohelnické demokracie

Unikát! Jednání zastupitelstva v Mohelnici trvalo pouhou minutu

Pouhou minutu trvalo zasedání mohelnického zastupitelstva v pátek 19. července. Jednání bylo náhradním za nedokončené červnové zasedání. Zastupitelé budou nicméně zřejmě svoláni dříve, než byl původně plánovaný zářijový termín.
Mohelnice-starosta-kuba-pavel_denik-630-16x9_2 foto: Pavel Kuba, t.č. starosta Mohelnice

V pátek v 17 hodin večer byla zasedací místnost městského úřadu v Mohelnici poloprázdná. Přesněji řečeno, neobsazené byly židle koaličních zastupitelů. Dostavilo se osm členů opozice a starosta.

„Konstatuji, že není přítomná nadpoloviční většina členů zastupitelstva, zastupitelstvo města není usnášeníschopné. Vzhledem tomu prohlašuji dnešní zasedání za ukončené,“ konstatoval starosta Mohelnice Pavel Kuba.

Pátečním zasedáním vyvrcholily události, které započaly červnovým jednáním městského parlamentu. Po pěti hodinách jednání odešlo při posledním bodě Různé, který bývá diskusí zastupitelů na libovolné téma, několik zastupitelů. Sbor se stal neusnášeníschopným a zasedání muselo být ukončeno.

Ministerstvo: zasedání mělo být svoláno do 15 dnů

S termínem náhradního zastupitelstva, které starosta avizoval na září, nesouhlasil opoziční zastupitel Pavel Němec. Dal proto podnět k ministerstvu vnitra k prošetření celé věci. Resort ve svém stanovisku uvedl, že dle zákona mělo být zastupitelstvo svoláno do patnácti dnů od neukončeného zasedání, to je nejpozději na 4. července.

„Za optimální řešení situace tak lze nyní považovat pouze okamžité svolání náhradního zasedání zastupitelstva města Mohelnice, a to v nejbližším možném termínu a se všemi zákonnými náležitostmi,“ uvedla ve vyjádření ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Marie Kostruhová.

Němec: Starosta vystupuje nevhodně a neslušně

Zastupitel Pavel Němec záhy jednání zastupitelstva svolal. Kromě bodů týkajících se cen vodného a stočného, výše plateb v domově s pečovatelskou službou a řešení vad na podzemním parkovišti navrhl rovněž odvolání starosty města z funkce.

„Opakovaně vystupuje veřejně zcela nevhodně a neslušně. Také porušil zákon, což konstatovalo Ministerstvo vnitra,“ uvedl Pavel Němec.

Na projednávání žádného z bodů kvůli neusnášeníschopnosti nedošlo.

Pavel Kuba se vůči výtkám ministerstva a některých zastupitelů ohradil. Uvedl, že odmítl respektovat formalistický výklad zákona o obcích.

„Svolávat zasedání zastupitelstva v termínu letních prázdnin je holý nerozum a protiřečí to smyslu a účelu zákona o obcích. Zastupitelstvo je ze zákona veřejné, a má být tedy svoláno tak, aby se ho mohli občané zúčastnit a k projednávaným bodům se vyjádřit. Z tohoto důvodu jsem plánoval termín dalšího zastupitelstva až na září. V tomto smyslu jsem požádal i Ministerstvo vnitra k vyjádření, zda dodržení patnáctidenní lhůty opravdu odpovídá smyslu zákona o obcích,“ sdělil.

Celá záležitost je nicméně dál otevřená. I v případě neúspěšného červencového pokusu zákon o obcích hovoří o svolání dalšího jednání do patnácti dnů.

zdroj: Šumperský a Jesenický deník, online https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/unikat-jednani-zastupitelstva-v-mohelnici-trvalo-pouhou-minutu-20190722.html

« zpět